Chmúrne depresívne stavy bohužiaľ niekedy končia zle. Samozrejme, že samovražda už je vrchol ľadovca, výnimočná záležitosť. Ale depresie výnimočné nie sú: trpí nimi 18% populácie, a to hovoríme len o diagnostikovaných – vedených v „systéme“. Negatívne psychické stavy riešia zhruba tretina populácie, vrátane čoraz mladších detí. Prečo je apríl a máj najťažší, najrizikovejší?
Prevláda názor, že sa depresie vyskytujú najčastejšie na jeseň, keď po slnečných dňoch začína pribúdať dní tmavých, nevľúdnych a pochmúrnych. Nie je to však pravda! Najväčší výskyt depresií, najmä tých ťažších, je v apríli av máji.
Asi viete, že na túto chorobu má zásadný vplyv mechanizmus pôsobenia slnečného svitu (alebo jeho nápodoby, napríklad svetelných lámp a okuliarov) na činnosť nervovej sústavy. Južné národy, kde väčšinu dní v roku svieti slnko, majú oveľa menší výskyt depresívnych stavov a severné národy naopak. My, stredoeurópania sme tak niekde uprostred.
S touto jeseňou – samozrejme, že tmavé dni zhoršujú celkovú náladu. Konkrétne ide o zmenšenie produkcie hormónov serotonínu a niekoľkých typov endorfínov. Avšak nie je to tak fatálne. Po slnečných dňoch je logické, že „tmavé“ počasie zanechá na nálade nejakú stopu a je to viac-menej pre organizmus biologicky prijateľné – s prirodzeným útlmom sa ľahšie vysporiada. Zmysel má aj v tieto sezónne depresie eliminovať - jednoduché nástroje na to existujú. Nemá cenu trpieť „zlou“ náladou, keď ju možno zdravo zmeniť za dobrú. Avšak nie sú to väčšinou tie zásadné, bežný život demoralizujúce a ohrozujúce depresívne stavy. Človek má vlastne určitú hormonálnu zásobu z leta, navyše chmúrnejšie tmavšie dni sú vlastne prirodzeným biorytmom, ktorý nás núti sa upokojiť a treba viac meditovať.
Na obrázku Galaxy light - najpredávanejšie svetelné okuliare súčasnosti.
Zato na jar! Rezervy hormónov dobrej nálady sú po jeseni a zime vyčerpané. Navyše organizmus nemá vlastnú biologickú informáciu prirodzeného útlmu. Najčastejšou príčinou vzniku depresie je dlhodobý stres, organizmus na nej teda nie je pripravený, ale úplne naopak – je vyčerpaný. A keď to vyzerá, že jarné slnko nastolí príjemnú zmenu, nestane sa tak – nestačí to. Po prvé to odlúčenie od slnka je príliš dlhé a po druhé slnečný svit na jar je veľmi slabý na vyvolanie pozitívnych hormonálnych zmien centrálnej nervovej sústavy (až o 80% slabšia účinnosť ako v lete). Až slnečné lúče, ktoré v našej zemepisnej šírke začnú pôsobiť zhruba v druhej polovici júna, majú potenciál meniť náladu k lepšiemu. Ide totiž o silu slnečného svitu, uhol dopadu na očnú sietnicu aj štruktúru žiarenia!
Slnečný svit má totiž v rôznom ročnom čase rôzne parametre. V našej zemepisnej šírke ide zhruba od dvoch období: od septembra do do mája, a potom od júna do augusta. To prvé, od septembra do mája, môže byť príjemné a subjektívne radostné, ale na produkciu hormónov dobrej nálady (endorfíny, serotonín a ďalšie, a tiež produkcia vitamínu D napríklad!) má len zanedbateľný vplyv. Slnečný svit neobsahuje (v našej zemepisnej šírke) tie potrebné zložky. Až to druhé obdobie, od júna do konca augusta, resp. konca septembra, je to ideálny, intenzívny.
Zmeniť neurobiochémiu mozgu pritom nie je tak zložité, aj bez slniečka. AVS prístroje upravujú produkciu hormónov, a ako ,,antidepresívne" dobre poslúžia programy relaxačné, ale aj programy na dodanie energie, alebo zvýšenie kreativity. Navodzujú hladiny vedomia, v ktorých môže vzrásť hladina potrebných hormónov až o desiatky percent.
V poslednej dobe je čím ďalej tým viac využívaná svetelná terapia, teda konkrétne svetelné okuliare. Nenavodzujú hladiny vedomia, ale priamo dodávajú – vysielajú svetlo, ktoré napodobňuje presne slnečný svit – majú totiž kalibrovanú hodnotu (meranú v nanometroch). Najsilnejšie je ich pôsobenie hneď ráno, kedy je biochémia mozgu najlepšie ovplyvniteľná. Máme s nimi za posledné 2 roky predaja veľmi dobré skúsenosti, rovnako ako mnoho spolupracujúcich psychiatrov a psychológov. Pomáhajú zlepšiť náladu aj zdravým ľuďom. Pri sezónnych depresiách pôsobí tiež dobre, stačí ich používať v prípade náznakov zlej nálady 1-3 dni, vždy ráno, po 20-30 minút. A čo je najdôležitejšie, bezpečne pomáhajú aj pri "rozbehnutých" silnejších depresiách. Tu je potrebné samozrejme intenzívnejšie použitie, napríklad 2-3 týždne, každý deň ráno. Pravidelnosť je zásadná! Väčšinou sa pri ich používaní podarí znížiť objem liekov. Znižovať sa začína po 2 týždňoch používania, napríklad o 1 týždeň.
Dôležité je, že tento princíp je pre mozog a telo zdravý, prirodzený. Navyše majú svetelné okuliare, podobne ako AVS prístroje, ďalšie pozitívne efekty. Napríklad aj prevenciu demencie (Alzheimerovej choroby).
Prajem Vám, nech ste zdraví a veselí.
Jan Valuch, MBA
terapeut
prezident World Association for AVS technology (WAAT)