Rady pre užívateľov AVS prístrojov
Informácie pre čo najefektívnejšie využitie AVS prístroja
Nasledujúci text je vo forme tlačenej brožúry prikladaný ku každému AVS prístroju.
Alebo si brožúru môžete stiahnuť v pdf tu: RADY_web
Prečo
Milióny ľudí po celom vyspelom svete dnes používajú AVS = audiovizuálne stimulačné prístroje – predtým ľudovo zvané „psychowalkmany“. Prečo? Je to jednoduché: AVS technológia je jednoducho úžasná! Vyjadril som sa dosť emotívne, ale je to namieste: rovnako tak sa totiž vyjadruje veľké množstvo užívateľov. Podľa celosvetových aj českých štatistík je drvivá väčšina užívateľov s účinkami (kvalitných) AVS prístrojov spokojná a pokladajú ich po svojej osobnej skúsenosti za nenahraditeľný nástroj osobnej kondície a duševnej hygieny.
AVS technológia pôsobí komplexne a ovplyvňuje organizmus ako celok, pretože pôsobí priamo na vyššie nervové centrá. Neodstraňuje (na rozdiel od liekov a iných metód) symptómy, ale mení organizmus zo stavu nerovnováhy a choroby do stavu optimálneho fungovania, nastavenia a zdravia. Napríklad pri poruchách spánku: AVS prístroj zlepší spánkový cyklus, a to aj u mladých a „zdravých“ osôb a odstráni napríklad dlhoročnú nespavosť. Premení ju na kvalitný hlboký spánok tým, že trvalo obnoví schopnosť mozgu znovu navodzovať hlboké stavy vedomia – spúšťať spánkovú hladinu vedomia delta. Kvalitný spánok predsa váš organizmus pozná, narodil sa s ním a využíval ho napríklad do 30 rokov veku – vedeli ste predsa kedysi dobre spať. Túto schopnosť dobre spať váš mozog, ktorý všetko riadi, vďaka najrôznejšej záťaži postupne prestal vykonávať - ale nikdy ju netratil!
Vysoká účinnosť AVS prístrojov v kategóriách relaxácie, zlepšenie kvality spánku, rýchle odstránenie únavy a stresu, zlých nálad alebo zvýšenie koncentrácie nemá konkurenciu. Účinnosť AVS prístroja je vyššia ako väčšina liekov (a iných metód). Lieky utlmujú a potláčajú symptómy a len málokedy sa zameriavajú na skutočnú príčinu. Nehľadiac na to, že majú vedľajšie negatívne účinky. AVS metóda naproti tomu vracia organizmus prirodzeným spôsobom do pôvodného, „zdravého“ stavu. Preto je zdravá: nemá žiadne vážne vedľajšie účinky a je nenávyková.
AVS technológia je súčasne veľmi lacná. Pri priemernom používaní, tých najdrahších modelov, po dobu cca 3 rokov, vás jedno použitie vyjde na iba 10-20Kč. Používanie AVS prístroja je veľmi jednoduché a príjemné. Z uvedených dôvodov niet divu, že predaj AVS prístrojov, ktorého oficiálny začiatok sa datuje od roku 1986, rastie všade na svete. Tomu zodpovedá aj názor odborníkov, že AVS prístroje alebo iné obdobné neurotechnológie sa raz stanú rovnako bežnou súčasťou domácností ako sú dnes chladnička či televízia. Ostatne: vo viac ako dvestotisíc českých domácnostiach sa už tak stalo…
Jan Valuch
Princíp AVS technológie
Ako a kedy AVS technológia vznikla
Vedci zistili, že šimpanzy chodia kilometre ďaleko len preto, aby uvideli záblesky slnka na vodnej hladine. Prečo? Prijímaním takých svetelných podnetov – o určitom kmitočte (frekvencii) – si totiž udržujú psychosomatickú rovnováhu. Výskumy potvrdili, že tento princíp, ladenie mozgu, mysle pomocou rytmického svetla a zvuku, obnovuje u všetkých cicavcov vrátane človeka psychosomatickú rovnováhu a je nevyhnutným predpokladom udržania zdravia a života.
Rytmický zvuk a svetlo používali v minulých tisícročiach všetky svetové kultúry – na navodenie iných stavov vedomia za účelom nabudenia eufórie, meditácie, spánku a uzdravovania. Tieto techniky, napríklad hra na bubon, rôzne šamanské rituály, uprené pozorovanie plameňa ohňa, sú súčasťou „ľudského“ vedomia. Veda v dvadsiatom storočí zistila, prečo fungujú. Pôsobenie AVS prístroja je vo svojej podstate prirodzené - má korene v našom psychosomatickom ustrojení aj v tisícročnej ľudskej skúsenosti.
Rytmické svetlo a zvuk, teda dnešný moderný AVS prístroj, dokáže zmeniť tzv. frekvenciu mozgových vĺn. Jednoducho tak, že frekvencia mozgu sa na frekvencii, ktorú mu ponúkne prístroj, naladí (tzv. „efekt napodobnenia frekvencie“). Frekvencia mozgu sa mení sama každú chvíľu podľa toho, v akom sa človek nachádza duševnom a telesnom rozpoložení. Rovnako sa mení podľa toho, ako ju ovplyvňujú faktory modernej civilizácie, v mnohom negatívne. Tieto faktory optimálne fungovanie mozgu v udržiavaní psychosomatickej rovnováhy narúšajú. Výhoda AVS prístroja spočíva v schopnosti vyladiť narušený priebeh frekvencie mozgu do správnej úrovne a tiež zmenou frekvencie mozgu dosiahnuť požadované pozitívne zmeny duševného a telesného naladenia.
Činnosť mozgu a hladiny vedomia
Mozog je vlastne malá bioelektráreň. Všetka jeho činnosť prebieha na základe drobných elektrických výbojov. Súčet všetkých týchto elektrických výbojov určuje celkovú elektrickú aktivitu. Táto aktivita, resp. rýchlosť elektrických výbojov, je rôzna. Pomocou prístroja nazývaného elektroencefalograf (EEG) môžeme rýchlosť elektrických signálov zmerať podobne ako aktivitu srdca meriame EKG prístrojom. Rýchlosť elektrickej aktivity mozgu, ktorá sa nazýva frekvencia (udáva sa hertzoch za sekundu – značka „Hz“), sa delí na zjednodušenie do štyroch skupín, tzv. hladín vedomia.
Jednotlivé hladiny vedomia majú teda rôznu frekvenciu a každá hladina vedomia je charakteristická iným duševným aj fyzickým stavom. Stručne sa dá povedať, že pomalšie kmitanie mozgových vĺn uvoľňuje (napr. relaxácia, eliminácia stresu, spánok) a rýchlejšie nabudzuje (napr. stimulácia energie, výkon, koncentrácia).
AVS prístroj dokáže pomocou svetiel a zvukov cielene navodiť požadovanú hladinu vedomia, resp. navodiť (vyvolať, spustiť) úplne konkrétnu frekvenciu mozgových vĺn. Tieto zmeny vedomia sú dokonca pre mozog úplne prirodzené – mozog ani nerozpozná, či ju vyvolal sám, na základe vlastných podnetov, alebo či bola spôsobená zvonka na základe „prirodzených“ podnetov (napr. odlesky slnka na hladine) alebo na základe umelých podnetov (AVS prístroj ). Navodenie konkrétnej frekvencie vedomia je zásadná okolnosť, pretože v každej frekvencii (dokonca v desatinách frekvencie) vedomia sa odohrávajú iné psychické a somatické pochody – organizmus sa chová určitým spôsobom. Napríklad vo frekvencii 7–8 Hz sa uvoľňujú beta-endorfíny, ktoré zmierňujú bolesť a vyvolajú relaxáciu, pri frekvencii 1–2 Hz sa uvoľňuje hormón melatonín, zaisťujúci spánok, apod. Ďalej uvádzam stručný popis jednotlivých hladín vedomia.
Hladina beta (14–30, aj viac Hz)
Beta vlny sú vždy produkované v stave bdelosti a plného vedomia. Hladina beta sa vyznačuje vedomým stavom mysle a sústredením na okolie. Tiež sa aktivuje vždy, keď je v činnosti pohybový aparát. Pri vyšších hodnotách nabudzuje energiu. Vysoké hodnoty (nad 20–25 Hz) vyvolávajú (bez predchádzajúcej relaxácie alebo dlhšieho tréningu stavov vedomia) napätie, stres a úzkosť.
Hladina alfa (8–13 Hz)
Tieto vlny sú väčšinou vysielané v priebehu sústredeného odpočinku (najlepšie pri zatvorených očiach), pri bežnej či hlbokej relaxácii, uvoľnení. Hladina alfa je od počiatku ľudstva žiaducim cieľom väčšiny všeobecne známych relaxačných a ozdravných techník. Navodiť (kedykoľvek) prítomnosť alfa vĺn iba autogénnym tréningom je ťažké a za pomoci tradičných meditačných techník môže predstavovať mnoho rokov intenzívneho tréningu, aby človek dosiahol podobnú úroveň a rýchlosť navodenia ako za pomoci AVS prístroja. A beztak sa to potom často nepodarí tak spoľahlivo, rýchlo a presne ako za pomocou AVS prístroja.
Je dokázané, že mnohé význačné osobnosti, ako napríklad génius Albert Einstein či mnohí ďalší vedci, vynálezcovia, hudobní skladatelia, sa v hladine alfa nachádzali oveľa dlhšiu dobu ako je obvyklé. V hladine alfa, ktorá je odprostená od racionálneho lineárneho myslenia, je totiž oveľa jednoduchšie nachádzať akékoľvek riešenie problémov, tvorivo myslieť a uchovávať si veľmi vysokú psychickú aj fyzickú kondíciu. V hladine alfa sa prudko zvyšuje produkcia hormónov, ktoré dávajú organizmu a mysli stav blaha, uvoľnenia, vnútorného pokoja a aktivuje sa významne imunitný systém. V hladine alfa sa spúšťa väčšina samoozdravovacích funkcií organizmu. V hladine superalfa (8–10 Hz) dokonca nemôže vôbec vzniknúť žiadna nová choroba a súčasná sa nerozvíja!
- Rozhranie hladín alfa a theta – 7,83 Hz
Rozhranie hladín alfa a theta, teda frekvencia medzi 7–8 Hz (konkrétne 7,83 Hz), sa nazýva „Schumannova rezonancia“ . Na tejto frekvencii 7,83 Hz pulzuje aj geomagnetické jadro Zeme a je základným rytmom všetkej prírody a života na Zemi. Práve v tomto stave mysle sme napríklad schopní s neobyčajnou ľahkosťou porozumieť všetkému, čo nám za plného vedomia nie je úplne jasné. Nikto zatiaľ neobjasnil, prečo táto hranica medzi vedomím (beta, alfa) a podvedomím (theta, delta) – 7,83 Hz – je zhodná s geomagnetickým jadrom Zeme. Ale je to asi jedno, hlavne, že „to“ funguje…
Hladina theta (4–7 Hz)
Theta je bytostne spätá so stavmi hypnózy, hlbokou relaxáciou a snívaním. Vybavujeme si v nej oveľa lepšie spomienky, predovšetkým tie, ktoré sa udiali v dávnej minulosti. Pamäť sa otvára dokorán a pracuje zvýšeným tempom. Snívanie v stave theta (často označované ako „denné” snívanie) značne podporuje predstavivosť a tvorivosť, umožňuje spájať si vízie do ucelenej podoby av neposlednom rade napomáha riešeniu zložitých problémov, ktoré
sa nám v plne bdelom stave zdajú prakticky neriešiteľné. Je to skrátka tajomný a nepolapiteľný stav vedomia. V stave theta, vzhľadom na to, že je v najťažšom vzťahu k podvedomiu, je možné účinne vykonávať zmenu vzorcov správania, teda hlboko v nás zapustených mechanizmov, ktoré výrazne podvedome ovplyvňujú život. Navodenie hladiny theta znamená priamy vstup k podvedomej zložke osobnosti. Hladina theta je pomerne úzka a spontánne ju dosahujeme zriedka. Veľmi pravdepodobne ju môžete zažiť tesne pred zaspaním alebo hneď ráno po prebudení. Je to ten príjemný slastný snivý stav, kedy ste nahor, ale ešte nevnímate telo (alebo s ním ani nemôžete pohnúť).
Hladina delta – 0,5–3 Hz
Hladinu delta zažívame výhradne v spánku (bez snov). Pokiaľ zjeme, pridáva sa k hladine delta rôzne rozptýlená radiácia vĺn alfa.
AVS prístroj navodzuje hladiny vedomia
Jednotlivé hladiny vedomia mozog rôzne strieda a prelína podľa potrieb organizmu. Tým udržuje zdravotnú kondíciu a ideálne psychosomatické vyladenie. Túto schopnosť má každý človek (mozog) od narodenia. V detských rokoch funguje väčšinou ešte perfektne, pretože nie je ničím narušovaná: keď dá mozog pokyn na spánok (hladina delta), tak dieťa jednoducho zaspí – nič a nikto mu v tom nebráni. Zasní sa počas dňa, kedykoľvek to potrebuje (denné snívanie = hladina alfa). Kedykoľvek ho niečo zaujme, zvýši energiu (hladina beta). Dospelý človek má pri dnešnom životnom štýle v udržiavaní tejto psychosomatickej rovnováhy mnoho prekážok a nedarí sa mu to. Znamená to, že nie je schopný vyhovieť daným pravidlám prírody, teda nechať geniálnu schopnosť mozgu prirodzene plynúť. Premáhanie únavy a spánku, nedostatok odpočinku (hladiny alfa), nevyrelaxovanie nadmiery stresu, užívanie stimulantov, nadbytok umelého svetla a ďalšie a ďalšie „prehrešky“ spôsobujú, že psychosomatický model je narušený. Pokiaľ tento stav trvá dlhšiu dobu, vyústi do choroby.
Zhoršovanie zdravotnej kondície modernej civilizácie (únava, stres, nesústredenosť, nespavosť, depresia, vyšší krvný tlak, choroby srdca, migrény, cukrovka) je dôsledkom nedodržania psychosomatickej rovnováhy. Pred 30 rokmi kategórie „stresom podmienené poruchy“ v medicínskej klasifikácii ešte neexistovala. Dnes v nej nájdete desiatky chorôb a porúch. Mnoho psychológov vám dnes povie, že depresia vznikne z dlho neriešeného stresu a rovnako tak mnoho lekárov dnes verejne priznáva, že väčšina chorôb je spôsobená (iba) stresom. Pritom „chyba“ je v tom, že stresu (hladiny beta) bolo pre organizmus veľa a relaxácie (hladina alfa) bolo málo. Nerešpektovanie potrieb organizmu, psychosomatického modelu. Našťastie je možné vďaka AVS prístroju navrátiť telu i mysli „pôvodnú“ rovnováhu, a teda aj zdravie. Využívajte AVS prístroj naplno! Vráti vás doslova do detských rokov s úžasnou schopnosťou zdravého mozgu pružne a hravo sa meniť, striedať výkon s odpočinkom, ľahko sa učiť a „zostať v pohode“.
Záruka účinnosti – postup pre začiatočníkov
Dodržte nasledujúce pokyny a dostavia sa proklamované účinky. Prvých sedem dní absolvujte sedenie každý deň.
Prvý deň
Zvoľte akýkoľvek relaxačný program v dĺžke minimálne 20 minút.
Druhý deň
Opäť použite rovnaký relaxačný program. Sledujte rytmus dýchania, sústreďte sa na každý výdych a nádych. Predstavujte si, že je Vaše telo oddýchnuté a viac odolné.
Tretí deň
Opäť začnite s relaxačným programom - tentoraz skúste iný a to v dĺžke minimálne 30 minút. Prenikáte do tajov nového druhu relaxácie, cítite sa lepšie a máte viac energie. Hneď následne alebo s odstupom vyskúšajte niektorý z kratších programov na dodanie energie.
Štvrtý deň
Pri pravidelnom používaní sa pre Vás tento spôsob používania stáva rutinnou a veľmi príjemnou záležitosťou. Cítite sa stále lepšie. Pokračujte opäť relaxačným sedením – akýmkoľvek. Od štvrtého dňa môžete absolvovať aj dva programy denne – minimálne jeden z nich musí byť relaxačný.
Piaty deň
Vyberte si akýkoľvek program podľa momentálnej nálady, v dĺžke minimálne 20 minút. Zreteľne cítite, o koľko sa zlepšila počas iba piatich dní vaša schopnosť relaxácie, nálada, uvoľnenia. Predstavte si, ako sa všetko zlepší po niekoľkých týždňoch.
Šiesty deň
Opäť zvoľte relaxačný program, zase iný, než ste doteraz použili. Pri sedení premýšľajte o cieľoch, ktoré chcete dosiahnuť. Na začiatok stačí predstava toho, ako sa cítite lepšie.
Siedmy deň
Zvoľte relaxačný alebo meditačný program, v dĺžke minimálne 30 minút. Čím bude dlhšia, tým lepšie.
7 princípov: odkaz zakladateľa Jána M. Valucha (st.)
1
Vždy majte na pamäti, že prístroj sám o sebe je iba technologicky dokonalým výrobkom. Len aktívnu spoluúčasť Vašej vôle z neho môže urobiť spoľahlivého a neprekonateľného ochrancu Vášho zdravia a vnútorného, duševného a duchovného rozvoja.
2
Nezabúdajte, že AVS prístroj je trenažérom Vašej mysle a mozgovej aktivity a že sa preto bez sústavného vedomého tréningu veľké výsledky nedostavia.
3
Nevnucujte svoje dobré skúsenosti s AVS prístrojom iným. Tí si ich musia získať sami. Nikoho iného sa nepokúšajte liečiť.
4
V priebehu sedenia s prístrojom sa sústreďte na pozitívne a príjemné myšlienky. Pôsobenie prístroja Vám ich pomôže zakódovať do podvedomia. Týmto spôsobom získa Vaša osobnosť výrazne pozitívnu orientáciu.
5
Prvotným a hlavným cieľom používania AVS prístroja je dosahovanie stavu hlbokého uvoľnenia a bez tejto kvalifikácie nevedú cesty ďalej.
6
Ovládanie stavov vedomia trénavanej s prístrojom (aj bez neho) má tri stupne: učeň – tovariš – majster.
Učnim ich každý, kto nedosiahne stupeň tovariša.
Tovaryšom je ten, kto ovládne mechanizmus kontroly svojho vedomia, to znamená bezpečne nacvičí tzv. relaxačnú reakciu. Dosiahne výrazné uvoľnenie, kedykoľvek to potrebuje, s prístrojom aj bez neho. Na to potrebuje trénovať s prístrojom denne 4–7 týždňov.
Majstrom je ten, kto na spustenie relaxačnej reakcie prístroj už nepotrebuje. Pomocou prístroja sa rýchlo a iste dostáva do rôznych bežne nedostupných stavov vedomia. Na to potrebuje trénovať niekoľkokrát týždenne po dobu 7–10 mesiacov.
7
Dajte Vaše vytrénované, uvedomelé Ja do služieb všetkým, ktorým môžete prospieť.
Jan M. Valuch (starší) je zakladateľom odboru AVS technológie v strednej Európe, je autorom prevratnej knihy („Neurotechnológie, mozog a súvislosti“) a mnohých článkov o AVS prístrojoch a ďalších neurotechnologických metódach.
Základné pokyny – určite dodržte!
Poznámka: na ďalších miestach nájdete podrobnejšie vysvetlenie.
- Pri sedení majte zatvorené oči (pokiaľ nie je u vášho modelu výslovne uvedené inak).
- Vylaďte si intenzitu svetiel a zvukov – do 1–5 sekúnd po začiatku programu – tak, aby Vám intenzita bola príjemná.
- Zo začiatku, bez predchádzajúcich skúseností, nepoužívajte viac programov hneď za sebou.
- Sedenie musí byť vždy príjemné, resp. môže byť „neutrálna“, ale nesmie byť nepríjemné. Ak by bolo nepríjemné, program ukončite a prístroj použite znova až na druhý deň.
- Vždy absolvujte celý program.
Pravidelnosť používania AVS prístroja je významnejší faktor ako dĺžka sedenia! Je to podobné ako s fyzickým cvičením - napríklad je vhodnejšie používať AVS prístroj 3× týždenne stále, než intenzívne jeden týždeň v mesiaci.
Ďalšie dôležité informácie – odporúčanie
- Vyhnite sa sedeniu jednu hodinu po jedle, keď je mozog menej prekrvený. Pokiaľ tak neurobíte, nič neriskujete – naopak: AVS prístrojom môžete odbúrať „klasickú“ ospalosť po jedle. Avšak účinnosť sedenia po jedle nebýva veľká.
- Pretože v priebehu sedenia, najmä pri relaxačných programoch, dochádza k miernemu obmedzeniu prekrvenia končatín, nepraktizujte sedenie v chladnom prostredí av nedostatočnom oblečení.
- Pred spustením uvoľňujúceho programu (relaxácia, spánok, somatické a pod.) neodporúčame požiť stimulanty (alkohol, káva, čaj, energetický nápoj), pretože môžu blokovať účinok – znížiť účinnosť stimulácie.
- Počas akútnej zdravotnej indispozície (respiračné ochorenie, bolesť hlavy, nevoľnosť a pod.) prístroj nepoužívajte.
- Použitie prístroja súbežne s podávaním alkoholu alebo drogových látok môže vyvolať nevoľnosť.
- Bezprostredne po skončení stimulácie (do cca 15 minút) sa neodporúča, bez predchádzajúcej skúsenosti s používaním prístroja, viesť motorové vozidlo a stavebné stroje.
- Veková hranica nie je obmedzená.
- Pre zdravé deti do zhruba 6–10 rokov veku obvykle nemá použitie prístroja žiadny zdravotný význam.
Frekvencia používania
Použitie menej časté ako 1× týždenne má samozrejme tiež zmysel, ale nie je príliš užitočné, obzvlášť pokiaľ ste „začiatočníci“. Je to podobné ako s fyzickým cvičením. Ideálne používanie na získanie najvyššej trvalej psychickej a zdravotnej odolnosti je 3–4× týždenne (a najmä relaxačné programy). Samozrejme, ak máte viac času, môžete použiť AVS prístroj napríklad 3× denne: ráno krátky program na prebudenie, popoludní stredne dlhý program na osvieženie a neskoro popoludní alebo večer relaxačný program. Použitie rovnakého druhu programu (spánok, relaxácia a pod.) viac ako 1× denne väčšinou nemáva násobný efekt. Ide o to, že mozog (telo) spracováva prijaté podnety (tiež
informácie) zhruba 24 hodín – zapracováva ich do hlbších štruktúr. Je teda vhodné nechať tento priestor (zvyšok dňa) pre dobeh účinku. Niektoré programy alebo situácie vyžadujú časté použitie. Sú to napríklad programy na liečbu Alzheimerovej choroby, roztrúsené sklerózy, autizmu, prípadne situácia po úraze mozgu, mozgovej mŕtvici. V týchto a obdobných prípadoch má zmysel alebo je dokonca nutné používať AVS prístroj 1–3 aj viac hodín denne.
Bezprostredný účinok programu pretrváva zhruba trojnásobok jeho dĺžky. Takže bezprostredný účinok dvadsaťminútového relaxačného programu trvá zhruba hodinu. Tento údaj je ale veľmi, veľmi orientačný! Niekedy subjektívne účinok vôbec nezaznamenáte (hoci objektívne prebehol) a niekedy budete cítiť vplyv programu hodiny (výnimočne aj na druhý deň). Veľa tiež záleží na druhu programu - úplne inak funguje napríklad relaxácia a dodanie energie.
Práca so svetlom (okuliare)
Svetelná stimulácia (okuliare) zaisťuje 70–80% účinku, venujte jej teda patričnú pozornosť.
Pri sedení majte zatvorené oči.
A/ Štandardné okuliare – väčšinou to sú okuliare s jednotlivými diódami (nájdete ich najčastejšie pri konštrukčne starších modeloch).
Vnímanie svetelných zábleskov otvorenými očami nie je zraku škodlivé, ale nie je väčšine používateľov príjemné a hlavne znižuje účinnosť stimulácie. Odporúčame mať zatvorené oči. Výnimku tvoria okuliare priamo určené pre otvorené oči – také okuliare majú diódy posadené ďalej od hlavného zrakového poľa.
B/ Ganzfeld okuliare – väčšinou to sú okuliare s bielou plochou /diódy nie sú vidieť/ (nájdete ich najčastejšie pri konštrukčne novších modeloch).
Mierne vyššia účinnosť zaistí zatvorené oči, ale stimulácia s otvorenými očami je väčšinou podobne príjemná. A pri otvorených očiach je možné dosiahnuť niektoré zaujímavé efekty. Napríklad lepšie natrénovať tzv. relaxačnú reakciu. Ide o to, že relaxácia (hladina alfa) sa aktivuje sama (bez použitia AVS prístroja) vždy, keď zavriete oči (zvyk, ktorý človek získal počas evolúcie). Pokiaľ budete relaxáciu (relaxačnú reakciu) trénovať s AVS prístrojom s otvorenými očami, dostaví sa účinok počas programu možno o niečo pomalšie, ale bude pre vás ľahšie potom navodiť relaxáciu aj bez použitia prístroja.
Rozdiely v účinnosti u otvorených a zatvorených očí nie sú veľké, preto pokojne experimentujte a nájdite pre seba najlepšie riešenie. Tiež záleží na tom, v akom ste momentálne stave, či máte oči unavené či odpočinuté a pod. Navyše je každý z nás jedinečná individualita, čiže čo bude platiť pre niekoho iného, nebude platiť pre vás. Nebojte sa tiež oči počas programu niekoľkokrát zavrieť či otvoriť - všetko záleží len na vašej momentálnej nálade a na tom, aký spôsob je vám viac príjemný a účinný. Pri otvorených očiach neodporúčame prekračovať 30 minút stimulácie.
Ganzfeld efekt je najúčinnejší druh svetelnej prístrojovej stimulácie. Ganzfeld, v preklade „plné pole“ rozprestiera svetlo do väčšieho nervového poľa. Čím viac je toto pole uzavreté (nie sú voľné diery medzi okuliarmi a tvárou, kadiaľ by svetlo unikalo von), tým je účinnosť vyššia.
Stimulácia iba svetlom bez použitia zvuku (slúchadiel)
Takáto stimulácia je samozrejme možná. Síce stratí pôvodnú účinnosť, ale nemožno paušálne povedať o koľko, pretože to záleží na mnohých faktoroch (druh programu, model prístroja, použité okuliare a ďalšie).
Intenzita svetiel
- Neodporúčame meniť intenzitu svetiel v priebehu programu, rozhodne nie príliš často, aby vás táto činnosť nerozptyľovala. Nastavte si taký jas, ktorý je vám príjemný, hneď po 1–5 sekundách stimulácie.
- Väčšina programov začína a končí pozvoľna (intenzita svetiel je na začiatku a na konci programu niekoľko sekúnd utlmená).
- Vždy platí: čím vyššia intenzita = tým vyššia účinnosť.
- Riaďte sa však citom: stimulácia by vždy mala byť príjemná – rozhodne nesmie byť nepríjemná. Väčšina užívateľov, aj osôb citlivých na svetlo, si postupne počas niekoľkých sedení zvykne na najvyššiu intenzitu.
Cyklovanie
Niektoré modely disponujú funkciou cyklovania. Blikanie, teda jeden „blik“ sa vždy skladá z jedného okamihu svetla (bliknutia) a jedného okamihu tmy – to je cyklovanie. Štandardne je cyklovanie nastavené na optimálnu úroveň (pol na pol) – pol času tmy, pol času svetla. Avšak tlačidlom môžete meniť tento pomer a síce znižovať časový interval tmy a tým sa súčasne predĺži časový interval svetla. V konečnej fáze bude svetlo činiť 100% a okuliare teda budú len svietiť, nebudú blikať. Znižuje sa tým (niekedy značne) účinok stimulácie, pretože trvalé svetlo neprenáša danú frekvenciu. Ale niekedy sa táto možnosť používa pri programoch proti depresii (pôsobí samotné svetlo) alebo môžete túto funkciu použiť, ak ste významne citliví na blikanie. Cyklovanie, podobne ako intenzitu svetla, sa pokúste nastaviť hneď na začiatku programu a potom sa už ladením nerozptyľovať. Cyklovanie vo frekvenciách vyšších ako 15 Hz mozog už nezvládne registrovať a nemá zmysel ho používať.
Práca so zvukom (slúchadlá)
Druhy zvukovej stimulácie
AVS prístroje využívajú tri druhy zvukovej stimulácie. Každý program obsahuje jednu z týchto troch možností:
- hudba, hudobné efekty typu zvukov prírody a pod.
- špeciálne audio stimulačné zvuky (typické pre AVS technológiu – pulzné alebo binaurálne
rytmy alebo rôzne šumy) - kombinácia hudby a špeciálnych audio stimulačných zvukov dohromady.
Hudba, obzvlášť relaxačná, má na rozdiel od audio stimulačných zvukov estetický rozmer, rýchlejšie upútava pozornosť a mnoho ľudí ju dobre prijíma, pretože majú svoju osobnú skúsenosť s počúvaním hudby. Nevýhodou hudby je, že je menej účinná ako AV stimulačné zvuky. AV stimulačné zvuky sú typické zvuky pre AVS technológiu a nikde inde sa s nimi nestretnete. Sú to zvuky vedecky vyvinuté na to, aby rýchlo preladili mozog a navodili tú správnu konkrétnu frekvenciu. Sú použité pri programoch, kde by hudba mohla byť rušivá alebo kde je potrebné docieliť presne určitú frekvenciu alebo špecifický účinok.
Hlasitosť zvuku
- Neodporúčame meniť hlasitosť zvuku v priebehu programu, rozhodne nie príliš často, aby vás táto činnosť nerozptyľovala. Nastavte si takú hlasitosť, ktorá je vám príjemná, hneď po 1–5 sekundách stimulácie.
- Väčšina programov začína a končí pozvoľna (hlasitosť je na začiatku a na konci programu niekoľko sekúnd utlmená).
- Vždy platí: čím vyššia hlasitosť = tým vyššia účinnosť.
- Riaďte sa však citom: stimulácia by vždy mala byť príjemná – rozhodne nesmie byť nepríjemná.
Druh a kvalita slúchadiel
Na AV stimuláciu môžete použiť akékoľvek slúchadlá, musia však byť stereofónne. Samozrejme platí, že čím kvalitnejšie slúchadlá, tým lepšie – vyššia účinnosť a komfort a to najmä na odrušenie rušivých zvukov z okolia a z hľadiska basov. Väčšina slúchadiel, ktoré na trhu zoženiete, prenášajú veľmi dobre vysoké tóny, ale z hľadiska basov je to horšie. Pritom napríklad na hlbokú relaxáciu sú práve basy dôležité.
Stimulácia iba zvukom (bez okuliarov)
Takáto stimulácia je samozrejme možná. Síce sa stratí pôvodná účinnosť - svetlo zaisťuje 70-80% účinku, ale aj tak má samozrejme zmysel. Navyše nemožno povedať o koľko presne klesne účinnosť, pretože to záleží na mnohých faktoroch (druh programu, model prístroja a ďalšie).
Nemota, problémy so sluchom
Chyba sluchu ešte nutne neznamená, že zvukovú stimuláciu prístrojom nevnímate. Špeciálne audio stimulačné zvuky, konkrétne najviac používané binaurálne rytmy a ich obdoby, sa totiž tvoria až priamo v mozgu. Pre každé ucho je vysielaná odlišná frekvencia (napr. pre ľavé ucho 250 hz, pre pravé 258 hz) a až pri stretnutí tohto signálu vo vnútri mozgu dochádza k účinku – mozog sa naladí na rozdiel týchto frekvencií, teda 8 Hz. Pokiaľ je teda príčinou horšieho sluchu poškodenie sluchu skôr vo vonkajšej časti, tak sa aj napriek tomu účinok stimulácie prejaví, pretože frekvenčný signál prejde až do vnútorných častí mozgu. U hudby to pochopiteľne neplatí - čo subjektívne počujete, to účinkuje (a opačne).
Práca s programami
Žiadny program Vám nebude vyhovovať trvalo, pretože po nejakom čase (po desiatkach použitia) účinnosť jedného používaného programu klesne – mozog si naňho „zvykne“. Pokiaľ taký program na nejakú dobu vymeníte za iný, môžete sa k nemu časom opäť vrátiť a jeho účinnosť sa obnoví.
Každý z nás je neopakovateľná individualita a preto pôsobia jednotlivé programy na každého trochu inak.
Subjektívny zážitok z jedného a toho istého programu môže byť zakaždým iný.
Názvy a popisy programov naznačujú zamýšľaný účinok, ktorý sa ale môže mierne líšiť od vašej skúsenosti. Až opakovaným vyskúšaním programu si urobíte presnú vlastnú skúsenosť.
Nepoužívajte programy s protichodnými účinkami hneď za sebou. Nedáva zmysel spustiť program na spánok a hneď potom na dodanie energie.
Ak ste AVS prístroj nepoužili najmenej 7 dní, začnite pri opätovnom používaní relaxačným programom.
Vždy absolvujte celý program, pretože účinok prichádza postupne a naplno sa môže prejaviť až po absolvovaní celého programu. Absolvovanie len časti sedenia vám nemusí poskytnúť očakávaný účinok.
Neodporúčame program v priebehu prerušovať (funkcia Pauza). Pokiaľ je prerušenie krátke (v rádoch sekúnd), tak sa účinok programu väčšinou nenaruší, pokiaľ je však dlhší (v rádoch minút), tak je lepšie program ukončiť a spustiť zase od začiatku.
Sedenie kratšie ako 15 minút nemusí priniesť očakávaný účinok, obzvlášť nie v oblasti uvoľnenia, relaxácie, meditácie a spánku. Výnimku tvoria špeciálne programy, kde je naopak výslovne uvedené, že poskytujú účinok v rekordne krátkom čase (technológie sa zlepšujú, tým sa aj skracujú časy programov).
Užívanie nad odporúčanú dobu, tj zhruba viac ako 2 hodiny denne, nemôže spôsobiť žiadnu ujmu na duševnom či telesnom zdraví. Iba môže dočasne vyvolať útlm duševných pochodov a miernu ospalosť.
Čo robiť pri sedení
Nemusíte robiť vôbec nič! Svoje pocity, myšlienky a farby, ktoré vidíte, nechajte voľne plynúť mysľou.
Pokiaľ sa Vám počas relaxačného sedenia nenavodí pocit uvoľnenej mysle, sústreďte sa vedome na sledovanie svetelných obrazcov a snažte sa v nich hľadať reálne veci.
Ideálna pozícia pre používanie je niečo medzi sedem a lehom, tak je prirodzene rozložený tlak tela a nedávate z hľadiska psychosomatiky telu a mozgu signál ani na spanie ani na bdenie. Rozhodne začiatočníkom neodporúčame polohu poležiačky, pretože môže napomôcť neplánovanému zaspaniu – neplatí to samozrejme pre programy na spánok, tam je pozícia poležiačky naopak žiaduca. Mozog totiž ešte nie je „vytrénovaný“ a pri hlbších relaxačných
programoch má človek tendenciu zaspať. Čo nie je na škodu, ale väčší úžitok prinesie prežiť relaxačný program bez zaspania. Pokročilý užívateľ si podľa citu už nájde „svoju“ polohu (napr. pri spánkovom programe ležať, pri meditačnom polosedieť a pod.)
Používajte prístroj v tichom prostredí. Akýkoľvek zvuk, vrátane z diaľky doliehajúcich zvukov, narúša zážitok aj účinok stimulácie.
Manuálne programovanie
Veľa modelov AVS prístrojov obsahuje možnosť manuálneho programovania – teda možnosť vytvoriť si svoj osobný program na mieru. Vyžaduje si to určitú skúsenosť s používaním a znalosti o jednotlivých parametroch stimulácie – tú môžete načerpať práve tu. Na druhú stranu, pokiaľ si s tým dáte prácu, máte jedinečnú možnosť veľmi zefektívniť účinok stimulácie!
- Uvádzame všetky obvyklé možnosti, ale záleží samozrejme na vašom modeli.
- Možnosti sú zoradené podľa vplyvu, ktorý majú na účinnosť programu (od najvýznamnejších parametrov po najmenej významné z hľadiska účinku).
Frekvencia
Nastaviteľná stimulačná frekvencia sa pohybuje väčšinou v rozmedzí 0,5–40 Hz. Predpokladom pre vhodnú voľbu je aspoň čiastočná znalosť hladín vedomia (na prvých stranách tejto brožúry). Čím hlbšia znalosť, tým cielenejšie účinky. Frekvencia má najzásadnejší vplyv na účinnosť!
Druh zvuku
S komercializáciou a väčšou konfekčnosťou AVS technológie v posledných 20 rokoch výrobcovia rôzne druhy zvuku používajú čoraz menej – vsádzajú na tie najúčinnejšie, napríklad binaurálne rytmy, a ostatní nevyužívajú. Ale je to určite škoda - zvukom sa dajú dosiahnuť zaujímavé efekty! So zvukmi používanými v neurotechnológiách sa nikde inde nestretnete – boli vyvinuté práve a len na tento účel. V zásade existujú tri kategórie, a to monaurálne – izochrónne zvuky, binaurálne rytmy a šumy. Existujú aj ich nespočetné kombinácie, napríklad pulzujúce monaurálne rytmy alebo dvojité binaurálne rytmy a ďalšie, ale to už sú mierne nuansy základných zvukov.
Binaurálne rytmy sú neurobiologicky najúčinnejším druhom zvuku v AVS technológii – a teda aj najpoužívanejším. Je možné ich úspešne použiť pre akýkoľvek druh programu.
Monaurály alebo izochrónne zvuky pôsobia ako jednotlivé tóny a z hľadiska účinnosti sú na druhom mieste.
Šumy (ružový, biely, hnedý a ďalšie) sú vhodné pre dlhšie programy, pretože preladenie mozgových vĺn im trvá dlhšie, ale na druhú stranu dokážu udržať konštantnú frekvenciu, najmä nižšiu (1–10 Hz) po dlhú dobu – vytrvalo desiatky minút.
Druh zvuku je v poradí druhým najvýznamnejším faktorom, ktorý má vplyv na účinnosť.
Fázovanie
Pokiaľ svetlo (pravá aj ľavá strana) pulzuje súčasne so zvukom (ľavá aj pravá strana), sú tzv. vo „fáze“. Fázovanie upravuje časový posun – napríklad môžu svetlá a zvuk pulzovať mimo fázu (v iný časový okamih, striedajú sa), alebo môže každá strana okuliarov (svetiel) pulzovať mimo fázy. Je úplne mimo možnosti tejto brožúry popísať význam a odlišnosť účinkov jednotlivých fáz. Najmä pre mnoho možností a zložitosť tohto javu. Všeobecne platí, že čím je cieľ „mäkší“ (relaxácia, meditácia, uvoľnenie, pokoj), je vhodnejšie, keď je všetko vo fáze – tak je napokon nastavená drvivá väčšina programov, najmä pri novších modeloch. Čím máte cieľ programu „tvrdší“ (zrušiť stres, kreativita, eliminácia depresie, učenie, vybudenie, energia), tým je vhodnejšie využiť niečo mimo fázy. Fázovanie môže mať zaznamenateľný vplyv na účinok, ale je ťažké sa používanie tohto parametra cielene naučiť – predpokladá to absolvovať desiatky experimentálnych sedení na zistenie konkrétneho vplyvu.
Farby
Tvorí významný efekt čo sa týka páčivosti. Z hľadiska účinnosti je to s nimi ale zložitejšie. Jednoznačné fakty existujú pri červenom svetle. Červené svetlo je obvykle vnímané intenzívnejšie ako iné farby, pretože je pre mozog neurobiologicky najprijateľnejšie - jeho vlnová dĺžka prestupuje najlepšie príslušným nervstvom. Preto červená farba najrýchlejšie mozog stimuluje. Preto napriek tomu, že máte nastavenia farieb rovnaké, väčšinou vnímate červenú farbu najintenzívnejšie – aj biela je vlastne zafarbená do červena. Červená je teda „najrýchlejšia“ – to ale ešte neznamená, že je najúčinnejšia. Napríklad nedokáže navodiť, resp. udržať po dlhšiu dobu najnižšiu frekvenciu (to je záležitosť tmavo modrej, či indigo) a napríklad najstálejšou farbou pre udržanie mozgových vĺn na rovnakej frekvencii (v pásme 1–14 Hz) je zelená. Biela je zase najuniverzálnejšia, pretože obsahuje celé farebné spektrum – takže
je vhodná na čokoľvek, ale nemá takú hĺbku ako iné farby.Preto sa často farby používajú tak, ako zodpovedajú farebnej škále verzus ich korešpondencie so stavom vedomia – je to však len jeden z modelov, ako ich využiť:
- červená – vysoké nabudenie (vysoká beta) nad 20 Hz
- oranžová – niečo medzi červenou a žltou
- žltá – stredná energia, hladina beta – 13–16 Hz
- zelená – hladina alfa 8–12 Hz
- modrozelená – hladina theta 4–7 Hz
- indigo, fialová (vracia sa späť v kruhu k červenej) – hladina delta 0,5–3 Hz
Ďalší model môže byť ten, ako vám sú príjemné - zvoľte tú, ktorá je vám jednoducho príjemná. Každý má iný filter a psychobiologické nastavenie.
Ďalším modelom môžu byť kritériá účinnosti, teda použiť prevažne červenú farbu.
Ďalším modelom môže byť použitie podľa účelu (colorterapia a pod.) – zelená na liečenie a relaxáciu, žltá a červená na dodanie energie, modrá na kreativitu a prehĺbenie intuície, biela na spánok a pod.
Možností je celý rad a neexistuje jeden jednotný najlepší systém. Všetci výrobcovia a programátori používajú iné možnosti a menia ich a kombinujú.
Poznámka – funkcia Vyváženie bielej: Vyváženie bielej sa používa, keď chcete nejakú farbu voči iným oslabiť či zosilniť. Napríklad preto, že reagujete na nejakú farbu obzvlášť citlivo alebo je vám naopak príjemná. Pomery medzi farbami sa dajú ťažko určiť vopred, musíte to vyskúšať.
Tónina
Tónina je výška tónu a označuje sa v hz. Pozor! Nepliesť si túto jednotku hz s jednotkou Hz mozgovej frekvencie! Tóninu je možné väčšinou nastaviť v rozsahu 20 až 900 hz. Najobvyklejšie a veľmi dostatočné je pásmo 60–300 hz. Tónina v hz zodpovedá samozrejme aj hudobnej stupnici – napríklad základný tón C má hodnotu 32,7 hz. Hlbšie tóniny (pod 70 hz) podporujú uvoľnenie, teda relaxáciu, meditáciu, spánok. Vysoké tóniny naopak spôsobujú excitáciu, teda vybudenie. Veľmi vysoké tóniny, napríklad od 700 hz, podporujú vysoké stavy vedomia, teda „osvietenie“. Pre niektorých používateľov už sú ale sluchovo veľmi
nepríjemné - nie je to pre každého.
Dobrý výber tóniny podporuje účinok, nemá však naň extra významný vplyv. Môže ale stimuláciu spríjemniť.
Poznámky:
- Rozsah väčšiny slúchadiel začína od 20 hz vyššie. Niektoré slúchadlá teda nepodporujú nižšie tóny ako 20 hz!
- Niektoré modely (najmä staršie) majú zmenu tóniny ako samostatnú funkciu, bez nutnosti používať režim manuálneho programovania.
Asymetrická stimulácia
Obdoba fázovania s tým rozdielom, že sa jedná väčšinou len o svetlá, a to striedanie pulzov. U väčšiny prístrojov a programov je stimulácia symetrická, tzv. že svetlá na pravej aj ľavej strane pulzujú v rovnakom okamihu. Asymetrická stimulácia znamená, že sa obe strany v blikaní striedajú. Pre „mäkšie“ ciele, resp. drvivú väčšinu programov (relaxácia, meditácia, uvoľnenie, pokoj) je vhodnejšia symetrická stimulácia. Asymetrická sa hodí pre rýchle rozrušenie súčasného vzorca mozgových vĺn a napríklad pre programy na učenie, koncentráciu, elimináciu stresu, vybudenie, energiu a pod. Z hľadiska účinnosti, pokiaľ je použitá vhodne, môže účinok programu mierne urýchliť. Tiež pôsobí ako „osviežovač“ – zmena rytmu stimulácie môže spríjemniť dlhé „nudné“ sekvencie.
Cyklovanie
Je popísané v tejto brožúre na iných stranách. Vplyv na účinnosť má cyklovanie malú, resp. s jeho využitím sa účinnosť na preladenie mozgových vĺn znižuje.
Zvláštne režimy a funkcie
Tieto možnosti už sa dnes objavujú u AVS prístrojov zriedka, obsahujú ich skôr niektoré staršie modely.
Poznámka: režimy čisto technického rázu, ktoré nemajú vplyv na účinnosť, napríklad Pauza, Osobné preferencie či Úprava dĺžky programu, tu nepopisujeme.
Audiostrobe
Režim Audiostrobe, pri niektorých modeloch nazývaných aj odlišne (Spectrastrobe, LightMusic a pod.) vlastne „tlmočí hudbu do reči svetiel“. Na CD s hudbou, najčastejšie relaxačnou, je okrem hudby aj špeciálna digitálna stopa, ktorá dáva pokyn okuliarom, ako (v akej frekvencii) majú pulzovať. Použitie režimu teda predpokladá prepojenie AVS prístroja s externým prehrávačom CD. Digitálna stopa sa riadila predovšetkým výškou tónov a rýchlosťou nahrávky – teda pri basovej, hlbšej a pomalšej hudbe pulzovali svetlá skôr v pomalších frekvenciách, a naopak.
Nebolo to veľmi presné, ale pôsobivé to bolo. Podobne fungovali aj iné režimy, napríklad ColorPulse pri modeli Orion. Ten prenášal výšku tónov do reči svetiel z akéhokoľvek hudobného CD. Malo to však obmedzenia a nepresnosti, napríklad zvlášť hlboké a vysoké tóny tento režim nezachytil. Režimy ako Audiostrobe boli užitočné v dobách vývoja, keď programy neobsahovali hudbu, ale len technické stimulačné zvuky. Na účinnosť ale nemal režim Audiostrobe zásadný vplyv (účinok zaistili najmä okuliare – svetelná stimulácia a technické zvuky). Dnes už sa teda tento režim v novo vyvíjaných prístrojoch takmer nepoužíva, pretože programy samy o sebe už hudbu obsahujú.
Experimentálny režim
Nazývaný aj odlišne, podľa výrobcov (napríklad Autopilot) je systém, kedy si zvolíte určitú hladinu vedomia, napríklad alfa, av rámci tejto hladiny vedomia vám prístroj vygeneruje program. Program sa teda frekvenciami neodchýli od hladiny alfa (8–13 Hz). Program sa vygeneruje vždy iný – väčšinou jeho parametre ani nepoznáte (nikde ich nemožno vyčítať). Pri niektorých modeloch sa tento program po skončení zmaže, niekde ho možno uložiť do pamäte. Ide čisto o experimentálnu záležitosť a zábavu. Program nemožno nijako viac zacieliť, pretože neviete aké obsahuje parametre, ani na čo presne je určený, čo je jeho cieľom.
Nastavenie prechodov
Nastavenie prechodov určuje plynulosť stimulácie medzi jednotlivými segmentmi. Segment je časť programu s rovnakými parametrami – niektorý program obsahuje málo segmentov (pokiaľ sa počas programu parametre veľmi nemenia), iný program môže obsahovať aj niekoľko desiatok segmentov. Plynulosť znamená, či prechod zo segmentu do segmentu prebieha „natvrdo“ alebo sa deje plynule. Napríklad prvý segment má frekvenciu 10 Hz
a nasledujúci druhý segment frekvenciu 20 Hz. „Tvrdý“ prechod znamená, že v jeden okamih skončí frekvencia 10 Hz a hneď začne frekvencia 20 Hz. „Mäkký“ prechod znamená, že v poslednej časti prvého segmentu, napríklad posledných 10 sekúnd, sa frekvencia 10 Hz postupne zblíži s nasledujúcou frekvenciou 20 Hz, to znamená bude gradovať postupne na 11, 12, 13, 14… Hz, až sa prelína s nasledujúcim segmentom. Prechody sa môžu týkať frekvencie, ale aj farieb, druhov zvuku a pod. Tvrdé prechody sú vhodnejšie na rozrušenie existujúcej frekvencie mozgu, na dodanie energie, u vybudzujúcich programov, mäkké prechody sú naopak vhodnejšie na uvoľňujúce účinky – relaxáciu, meditáciu, spánok.
Táto funkcia bývala vždy dosť okrajová, obsiahnutá bola zrejme len pri troch modeloch v celej histórii, ale disponuje jej napríklad novší model Laxman.
Tipy pre maximálny efekt
Kombinujte AVS prístroj s inými technikami, pretože je veľká šanca, že zvýšite ich účinok. Napríklad použitie AVS prístroja pred masážou (relaxačný program) je perfektné: uvoľníte tým svalstvo a tým môže byť masáž hlbšia aj príjemnejšia.
Dych
Ak máte skúsenosti s dýchaním (ovládaním dychu), nebojte sa ich použiť. Umocníte tým účinok stimulácie.
Vedomé ovládanie myšlienok
Skúste vedome sústrediť svoje myšlienky na jednu príjemnú vec. Je ľahostajné, čo to bude: práve prežité stretnutie s milým človekom, spomienka na dovolenku, radosť z úspechu… Po prvé tým trénuje schopnosť vedome používať myšlienky. Po druhé tým umocňujete účinok stimulácie, najmä pri relaxačných, meditačných a obdobných programoch. A po tretie tým získavate pozitívne naladenie, podľa zákonov kvantovej fyziky: na čo myslím, taký/á som.
Afirmácia
Afirmácia je zvolené slovné spojenie, ktoré ovplyvňuje (formátuje) myseľ určitým smerom a pomáha dosiahnuť cieľ. Zvoľte si cieľ - zo začiatku úplne jednoduchý! Napríklad: „Teraz pri sedení s prístrojom veľmi výborne odpočívam.“ Zvoľte si na to vhodnú afirmáciu, napr. „Moje telo a myseľ krásne relaxuje a cítim sa čoraz lepšie.“ Afirmácia musí byť čo najkratšia (táto je už na hranici použiteľnosti) , pozitívne, av prítomnosti – v prítomnom čase. Túto afirmáciu si pri sedení čo najčastejšie opakujte. Nemusíte pri tom premýšľať, jednoducho ju čo najčastejšie „preháňajte“ svojou mysľou.
Vizualizácia
Čokoľvek chcete dokázať, vizualizujte si vo svojej mysli, čiže zobrazte si v hlave túto predstavu. Predstava musí byť čo najúplnejšia, čo najživšia, musíte v nej hrať hlavnú úlohu, musí byť len pozitívna a musíte byť v stave, keď už ste cieľ dosiahli. Napríklad pre odnaučenie fajčenia si predstavte sami seba, napríklad ako sedíte s priateľmi, viete že už mesiac nefajčíte a cítite sa dobre/lepšie.
Poznámka: pre afirmácie a vizualizácie je najvhodnejšie použiť programy v hladine theta (priamy prístup k podvedomiu), prípadne v hlbokej alfe.
Externé nahrávky
Jedna z najúčinnejších obohacujúcich možností. Použite k programu externé nahrávky - afirmácie k zmene návykov, učebnú látku, vlastnú hudbu a pod. Zvoľte samozrejme vhodný program - pre zrýchlené učenie (superlearning) alebo pre prácu s podvedomím (v hladine theta) alebo relaxačné programy.
Technicky: drvivá väčšina AVS prístrojov má externý vstup (zdierku), vďaka ktorej prepojíte audiokáblom AVS prístroj s iným zariadením (mobilným telefónom, CD či MP3 prehrávačom, počítačom a pod). Vašu nahrávku budete počuť v slúchadlách spolu s programom. Pokiaľ by sa zvuk programu a nahrávka rušila, má väčšina AVS prístrojov možnosti, ako to upraviť: znížiť hlasitosť na prístroji alebo použiť manuálny režim a pod. Kombinácia AV zvukov s akoukoľvek inou externou nahrávkou (hudba, hovorené slovo) sa napodiv znáša väčšinou perfektne.
Vlastné nahrávky
Ak nemáte vhodné externé nahrávky, vytvorte si vlastný! Je to snáď najúžasnejšia a najúčinnejšia možnosť. Vynikajúce je to pre učenie alebo pre tvorbu vlastných afirmácií. Jednoducho si nahrajte na mobil, čo potrebujete – napríklad pri učení si jednoducho nadiktujte učivo. Takéto nahrávky si môžete jednoducho robiť napríklad každý mesiac nové - pre aktuálne naladenie a udalosti.
Možné problémy
Pri programe zaspíte
Pri programe zaspíte. Myslíme tým pri programe, ktorý nie je určený na spanie – najmä sa to stáva pri relaxačných programoch. Príčina je zrejmá: mali ste tzv. spánkový dlh. AVS prístroj pri každom programe optimalizuje funkcie mozgu a telesných biorytmov. A preto dá mozog v prípade, keď dôjde k uvoľneniu a vedome ho ničím nezväzujete, automaticky povel k odpočinku – spánku, pokiaľ ho organizmus potrebuje. Preto môžete zaspať aj pri inom ako spánkovom programe. Prejavuje sa to väčšinou u užívateľov - začiatočníkov, ktorí nie sú zvyknutí relaxovať alebo majú veľký energetický, spánkový deficit. Také zaspanie je veľmi prospešné a zdravé. Subjektívna logika, koľko hodín ste naspali alebo nenaspali pred tým, väčšinou veľmi nefunguje, pretože ste si zvykli potreby tela príliš nevnímať, obzvlášť pri duševnej záťaži.
Bolesť hlavy
Príčinou bolestí hlavy je v drvivej väčšine prípadov nedostatočné alebo nerovnomerné prekrvenie hlavy – mozgu. Môže to byť reakcia na zlú stravu, stres, nedostatok tekutín, únavu, preťaženie pri športe, stuhnuté krčné a chrbtové svaly, stimulanty a pod. Nevyhnutným a pozitívnym dôsledkom AVS stimulácie je zvýšenie prietoku krvi mozgom. Preto niekedy môže AVS prístroj bolesť hlavy zmierniť (alebo aj odstrániť), ale niekedy aj naopak: bolesť hlavy, ktorá je „na spadnutie“, urýchli. Týka sa to väčšinou iba osôb, ktoré majú s bolesťami hlavy pravidelné problémy. Pri opakovanom používaní AVS prístroja sa prekrvenie mozgu zlepšuje a tým sa upravuje prekrvenie mozgu a znižuje sa riziko bolesti hlavy a dochádza väčšinou k zníženiu bolesti a jej početnosti.
Nepríjemné pocity
Použitie môžu sprevádzať nepríjemné pocity (nevoľnosť, slabosť, motanie hlavy, svetloplachosť, neurčité pocity), najmä zo začiatku používania. Nepríjemné pocity môžu mať veľa príčin a je väčšinou ťažké ich určiť, pretože momentálne psychofyziologické naladenie je zložité a často sa mení. Je to podobné, ako keď sa niekedy cítite „zle“ bez zjavného dôvodu. Tieto nepríjemné pocity našťastie nič závažné neznamenajú a sami
odznie. Odporúčania pre tieto prípady: stimuláciu ukončiť a prístroj použiť až ďalší deň. Objektívne vplyvy, ktorých sa dá vyvarovaťS: príliš vysoká intenzita svetelných zábleskov, svetelná stimulácia s vynechaním zvukovej stimulácie, nevhodné prostredie (hluk, psychické neútulno v miestnosti).
Prajeme Vám skvelé zážitky a splnené ciele vďaka AVS technológii!
Jan Valuch, autor tejto brožúry, je svetovou osobnosťou v odbore psychotechnológií. Okrem iného je autorom zdravotných projektov, spoluzakladateľom spoločnosti Galaxy, prezidentom WAAT (World Association for AVS technology) a odborným garantom AVS technológie pre ČR a SR. Medicínsky sa špecializuje na relaxáciu, stres, spánok a depresie.
,,AVS prístroj používam od roku 1995. Rukami mi prešli takmer všetky modely, ktoré sa kedy vyrábali – okrem tých najstarších, vyrábaných v rokoch 1985–1990 – tie už nebolo možné nikde zohnať. Absolvoval som teda doteraz (do roku 2024) zhruba cez 10000 sedení s AVS prístrojom. Pre niekoľko modelov (Proteus, ZenMaster, Esprit, Spa, Relaxman, Laxman a ďalšie) som vytvoril stovky nových programov. Samozrejme, že na svete pôsobilo alebo pôsobí aj niekoľko ďalších majstrov programátorov neurotechnológií, ktorí majú ešte hlbšie znalosti o niektorých javoch a možnostiach AVS technológie. Avšak trúfam si tvrdiť, že táto brožúra zhŕňa najužitočnejšie informácie k správnemu a efektívnemu využitiu tejto skvelej technológie, aké môžete dostať. Nech sú vám na úžitok!"
Jan Valuch
Tiráž:
Zdravotné pokyny a upozornenia nájdete vždy v návode na použitie daného prístroja (na vnútornej strane obálky).
Na neurotechnológie, najmä AVS prístroje, sa špecializujeme od roku 1995. O AVS prístrojoch vieme všetko!
Preto sa s nami môžete poradiť. Kontakty nájdete na www.galaxy.cz. V rámci Zdravotnej poradne neuroinstitu Galaxy vám tiež môžeme zostaviť
odborný individuálny postup.
Verzia 10/2024